Simtiem gadu pirms attīstītā pasaule iepazina pārtikas piedevas jeb tā sauktās E-vielas, bez kurām pašlaik šķietami nav iespējams uzražot nevienu ēdamu lietu, cilvēki jau zināja, kā saglabāt ēdienu, kā uzlabot tā garšu un krāsu, novērst produktu bojāšanos karstā klimata valstīs.
Tagad, kad pārtika pakāpeniski piesātinās ar E-vielām, no kurām lielais vairums ir sintētiskas, strauji pieaug cilvēku interese par iespējām atgūt to pieredzi un zināšanas par garšvielu un garšaugu brīnumainajām spējām kavēt dažādus mikrobioloģiskus procesus, kas negatīvi ietekmē ēdiena īpašības un uzglabāšanas laiku, kā arī – atrast pilnīgi dabīgus, cilvēku rokām nepārveidotus “garšas un smaržas pastiprinātājus”, “konservantus”, “krāsvielas”, “antioksidantus”, “skābuma regulētājus” un “saldinātājus”.
“Spices and herbs: Natural sources of antioxidants – a mini review” – rakstā, kas publicēts “Journal of functional foods” (2015. gadā), apkopo pētījumus par zināmāko garšvielu un garšaugu ietekmi uz pārtikas produktiem.
Piemēram, minēts 2007.gada pētījums, kas atklāj rozmarīna un oregano spējas aizkavēt omega-3 taukskābju oksidēšanos, kas ir svarīgi, gatavojot treknās zivis. Citā pētījumā pierādīts, ka ķiploku un sīpolu pulveris izrāda krietni augstākas antioksidatīvās īpašības nekā E-301 (nātrija askorbāts), ko mēdz pievienot gaļas produktiem.
Tādi garšvielu maisījumi kā – “Garam Masala” un “Ķīnas piecu garšvielu maisījums”, kuru sastāvā ir melnie pipari, ķimenes, kardamons, čili, kanēlis, krustnagliņas, koriandrs, kumīns, fenhelis, ingvers, muskatrieksts, anīss – nevis nomaskē vecas gaļas nepatīkamo aromātu, bet efektīvi aizsargā produktu no tauku oksidēšanās, protams, ievērojamās antioksidantu koncentrācijas dēļ, kas sasummējot veidojas no atsevišķajām garšvielām.
Kāda pētījuma rezultātā 2006. gadā pētnieki secinājuši, ka rozmarīna piedeva efektīvi mazina heterociklisko amīnu veidošanos liellopu gaļā pie 400 grādu (Celsija) temperatūras. Skaidri zināms, ka heterocikliskie amīni ir mutagēni. Šajā pašā gadā atklāts, ka rozmarīns rada antioksidatīvu un antimikrobiālu efektu vakuumā iepakotiem vistas gaļas cīsiņiem.
2011. gadā izpētīts, ka 100 gramiem vistas gaļai pievienojot tik vien kā 0,1 gramu svaigas salvijas, ievērojami mazinās un aizkavējas tauku oksidācija termiskās apstrādes laikā, kā arī uzglabājot šo gaļu -18 grādos (Celsija) 90 dienas. Interesanti, ka ķiploks šādas īpašības konkrētajā pētījumā neuzrādīja.
Tie ir tikai daži no rakstā aplūkoto pētījumu rezultātiem.
Pārsteidzoši un ārkārtīgi pamācoši! Garšvielas un garšaugi ir pelnījuši krietni biežāk un lielākā koncentrācijā tikt iekļauti mūsu receptēs!