Patagonija ir ģeogrāfisks reģions pašos Dienvidamerikas dienvidos. Patagoniju no ziemeļiem uz dienvidiem šķērso Andu Kordiljeri, kas sadala to divās daļās. Austrumpatagonija pārsvarā pieder Argentīnai, un Rietumpatagonija, kas pazīstama ar mitrāku un vēsāku klimatu un kuru klāj mūžzaļš lietus mežs, pārsvarā pieder Čīlei. Šī kuplā meža vidū aug Drimys winteri jeb viltus kanēļa koks. Šis koks ir svēts Mapuči indiāņiem, un koka mizu, augļus un lapas cilvēki izmantoja tradicionālajā medicīnā un dažādās ceremonijās. Jūrnieki izmantoja auga daļas, kas bagātas ar C vitamīnu, lai ārstētu skorbutu. Šis koks, kura mizai ir spēcīgs, kanēlim līdzīgs aromāts, var sasniegt pat 20 metru augstumu. Koka baltajiem ziediem nogatavojoties, veidojas zilganas ogas, kuru garša nebeidz pārsteigt – sākumā jūtama patīkami salda, augļaina garša ar kanēļa pieskaņu, tomēr vēlāk ogas pārsteidz ar maigu pikantumu, un mēles gals izjutīs viegli anestezējošu efektu.
Tie, kas Patagonijas piparu garšā jūt līdzību ar Tasmānijas pipariem, ir uz pareizā ceļa, jo šie augi ir attāli radinieki, tādēļ Patagonijas pipari ir lieliska alternatīva Tasmānijas pipariem. Tāpat kā Tasmānijas pipari, Patagonijas pipari nav piemēroti malšanai dzirnaviņās – nepieciešamo daudzumu iesakām īsi pirms lietošanas samalt piestā vai rupji sasmalcināt ar nazi.
Patagonijas pipari lieliski sader ar sarkano gaļu, mājputnu un medījumu gaļu, dažādām mērcēm, čatnijiem un sautējumiem. Turklāt, pateicoties saldenajai piegaršai, pipari lieliski saskan ar eksotiskiem augļiem, piemēram, ananāsiem.