Konjac E425
No kallu dzimtas auga (konjac) sakneņa iegūta šķiedrviela, ko izmanto līdzīgi cietei kā biezinātāju un stabilizētāju – tikai konjac pulveris ir 8-10 reizes efektīvāks par cieti, un neietekmē ēdiena garšu.
Ar konjac palīdzību iespējams iegūt biezu masu, kas ir termostabila – pēc tam vairs (atkārtoti) karsējot nekūst, nemaina konsistenci. Šīs īpašības dēļ ļoti iecienīta, tradicionāla izejviela Āzijas virtuvē, kur no tā gatavo ļoti daudzveidīgus ēdienus – konyakku, širataki nūdeles, desertus u.c. Tāpat konjac iecienīts molekulārajā kulinārijā, jo ļauj veidot visdažādākās tekstūras, kombinējot ar citiem sveķiem vai vielām. Konjak izmanto vegānu un zema ogļhidrātu vai zema tauku satura diētās, lai imitētu miltu, jūras velšu vai treknus produktus (piemēram, pasta, “krabju” nūjiņas vai plāksnītes, maztauku desiņas u.c.).
Aukstos ēdienos konjac biezina, stabilizē, dara tos viendabīgākus (kokteiļi, mērces, saldējumi, pudiņi, pastētes u.c.)
Pastiprina cietes efektivitāti, tādejādi ļaujot ēdienos samazināt kaloriju vai ogļhidrātu daudzumu.
Lietošana: 1 tējk. konjac iemaisa aukstā ūdenī, maisot pievieno ~1 gl. karstai masai (līdzīgi kā vārot ķīseli). Lai nerastos kunkuļi, nedrīkst pievienot karstai masai, un pirms pievienošanas ēdienam noteikti jāiemaisa vispirms kādā birstošā receptes sastāvdaļā (milti, cukurs u.tml.) vai nelielā auksta ūdens daudzumā. Cukurs, soda, kalcijs (piens), citi biezinātāji (pārtikas sveķi, ciete, agars, karagināns, pektīns, algināti) pastiprina, bet sāls un skābums mazina biezinošās īpašības.
Ierobežotai lietošanai pārtikā. Maksimālā atļautā deva 10g/kg. Eiropas Savienībā aizliegts izmantot želejveida konditorejas izstrādājumos – dzīvībai bīstams aizrīšanās risks. Nelietot zīdaiņu (līdz 1 g.vec.) uzturā. Lietojot konjac ēdienos, paralēli dzeriet pietiekami daudz ūdens, lai šķiedrviela uzbriestot nerada aizcietējumu. Nelietot, ja ir alerģija vai nepanesība.
Salīdzinot ar citiem sveķiem:
– spēj veidot termostabilas iebiezinātas masas
– pārvērtību meistars – ļauj iegūt visdažādāko, daudzveidīgāko, neparastāko tekstūru masas, kombinējot ar citiem sveķiem un cietēm
– pastiprina, daudzkāršo cietes un citu sveķu īpašības, ar tiem kombinējot – piemēram, ksantāns kļūst vēl elastīgāks, ciete – veido vēl stingrāku masu utt. Piemērotākie cieti saturošos vai to imitējošos ēdienos.