"Manas garšas" iesaka par pamatu izmantot mūsu radītos garšvielu maisījumus.
Pārveidojot vai papildinot tos, iegūstiet savai gaumei visatbilstošāko garšu kombināciju.

MUSKATZIEDI

Garšvielu pasaulē plašāk zināmo muskatriekstu jeb muskatsēklu dabā maigi apņem koši sārts, vaskots apvalciņš – muskatzieds – ar muskatriekstam līdzīgām garšas īpašībām, dažiem sajūtamu piparu un kanēļa dueta aromātu, taču kopumā izsmalcinātāku, saldāku un liegāku garšu, kura var tikt ātri nomākta un pazaudēta, ilgstoši karsējot, cepot, grilējot un šmorējot. Lai paglābtu smalko un trauslo muskatziedu aromātu, šo garšvielu ieteicams pievienot saudzīgi gatavotiem ēdieniem vai arī tuvu ēdiena gatavības brīdim.

Muskatziedu – gan veselā, gan maltā veidā kulinārijā visā pasaulē izmanto ļoti plaši – pievienojot tik pat labi ceptai gaļai, kā – smalkiem desertiem kopā ar kanēli, ingveru un krustnagliņām. Muskatziedi arvien bijuši retāk sastopami un iegādājami, tāpēc arī gardēžu vairāk iekāroti.

Muskatzieds atšķirībā no tā kodola – muskatrieksta ir daudzveidīgāks un uzturvielām bagātāks produkts. Sārtajā ziedā ir mazāk kilokaloriju, taču ir augstāka dažādu neaizvietojamo taukskābju (eļļu), vitamīna A un C, karotinoīdu, dzelzs un kalcija koncentrācija. Piemēram, 100 gramos muskatziedu ir 21 mg vitamīna C, bet muskatriekstā – tikai 3 mg; arī karotinoīdu, kas organismā pārveidojas par vitamīnu A, muskatziedā ir gandrīz deviņas reizes vairāk nekā muskatriekstā. 100 g muskatzieda satur gandrīz 14 mg dzelzs, turpretim muskatrieksts tikai 3 mg.

Bioloģiski aktīvo vielu dēļ, kas sastopamas muskatziedos, tos medicīnā izmanto par pretsēnīšu, antidepresīvu, vēdera uzpūšanos, spazmas un sliktu dūšu mazinošu un gremošanu veicinošu līdzekli, taču muskatziedus un arī muskatriekstus neiesaka lietot grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām. Tāpat muskatziedus izmanto nieru slimību un bezmiega novēršanai. Ārēji, lokāli muskatziedu uzklāj uz ādas sāpju mazināšanai, īpaši locītavu vietās.

Pašlaik nav noteikts kāds zinātniski pamatots limits dienas devai muskatzieda, taču drošības nolūkos tiek ieteikts nelietot vairāk par 500 mg muskatzieda dienā. Lielākas devas, iespējams, var izraisīt toksisku efektu.

Lielisks izdosies deserts no āboliem, ķirbja un dzērvenēm, kas gabaliņos sagriezti un pārkaisīti ar brūnā cukura, pilngraudu auzu miltu, šķipsniņu jūras sāls un svaigi maltu muskatziedu maisījumu. Starp ābolu un ķirbju gabaliņiem ielieciet sviesta piciņas.

Projekts izstrādāts sadarbībā ar: